niedziela, 29 października 2017

Endomondo na lekcji fizyki

Endomondo jest przykładem oprogramowania, które zainstalowane na urządzeniu mobilnym (np. telefonie komórkowym) wyposażonym w odbiornik GPS pozwala rejestrować parametry ruchu, a następnie analizować je w domu i szkole. Co więcej, można się nimi dzielić za pośrednictwem portali społecznościowych.


W wersji bezpłatnej aplikacja umożliwia m. in. na pełny zapis treningu, którym, na potrzeby lekcji fizyki, może być droga do lub ze szkoły. Informacje o trasie "takiego treningu" umiejscowione bezpośrednio na mapie oraz szczegóły związane m. in. z szybkością przemieszczania się z uruchomioną aplikacją są automatycznie wysyłane bezpośrednio na profil użytkownika. Poniższe rysunki przedstawia widok interfejsu użytkownika aplikacji gotowej do rejestrowania danych (po prawej) oraz w trybie wyświetlania historii aktywności (po lewej).

By rozpocząć zapis parametrów treningu należy nacisnąć zielony przycisk z symbolem ODTWARZAJ. Rejestrację zatrzymuje się po przyciśnięciu symboli PAUZA bądź STOP. Szczegóły treningu dostępne są w zakładce HISTORIA.



Z punktu widzenia kształtowania kompetencji ucznia związanych z analizę ruchu (a szerzej, zebranych danych) oprogramowanie czyni zadość wymogom kontekstowego nauczania szkolnego. Fakt ten warto wykorzystać np. do zadań szkolnych polegających na:
  • pomiarze długości toru,
  • wyznaczaniu prędkości w poszczególnych chwilach ruchu,
  • wyznaczaniu średniego tempa,
  • wyznaczaniu najdłuższego odcinka prostoliniowego ruchu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz