piątek, 27 października 2017

Podręczny generator

Urządzenia pracujące z systemem operacyjnym Android - głównie tablety i telefony komórkowe można z powodzeniem wykorzystywać jako użyteczne narzędzie nauczyciela i ucznia. W sieci roi się od propozycji oprogramowania zamieniającego nasze urządzenie mobilne w poręczne przyrządy pomiarowe. Poniżej opisuję wybrane funkcje dwukanałowego generatora (Dual Channel Function Generator).

W mojej ocenie na uwagę zasługują narzędzia z rodziny Keuwlsoft.
Poniższy rysunek przedstawia widok ekrany oprogramowania, które pozwala wykorzystywać urządzenie z systemem operacyjnym Android jako dwukanałowy generator.


Po uruchomieniu oprogramowania lewy i prawy kanał audio można przyporządkować kanałom 1 i 2 generatora. W tym celu należy posłużyć się przyciskami znajdującymi się w prawym dolnym rogu interfejsu generatora zebranymi w obszarze OUTPUT.


Użytkownik może wybrać kształt generowanego sygnału oraz określić jego parametry. W tym celu należy w pierwszej kolejności wskazać kanał, który będzie edytowany. Dokonuje się tego w obszarze EDIT znajdującym się w górnej części interfejsu urządzenia, po lewej stronie wyświetlaczy szczegółów ustawień poszczególnych kanałów (CHANNEL 1 i CHANNEL 2).

Do edytowalnych parametrów każdego z kanałów należą elementy zgromadzone w obszarze WAVEFORM tj. kształt sygnału sinus, kwadrat, trójkąt (SYMBOLE GRAFICZNE), częstotliwość (FREQ), amplituda (AMPL), faza (PHASE), składową stałą (BIAS). W celu zmiany dowolnego parametru należy wybrać stosowny przycisk a następnie, za pomocą górnego paska, ustawić żądaną wartość. Naciśnięcie przycisku ENTER VALUE umożliwia wpisanie liczbowej wartości ustawianej wielkości.

Ponieważ aplikacja wykorzystuje 16 bitowy przetwornik pracujący z częstotliwością próbkowania 44,1 kHz jej zakres ograniczony jest do generowania częstotliwości z zakresu od 1 mHz do 22 kHz. Mimo to opisywane narzędzie świetnie nadaje się do zastosowań edukacyjnych, zwłaszcza w zakresie częstotliwości słyszalnych (np. 1kHz). Z powodzeniem stosuję je na telefonie komórkowym marki myPhone model Q-Smart II plus. Generator dobrze sprawdza się między innymi przy demonstrowaniu zjawiska dudnienia.

Ponadto generator pozwala na płynną zmianę częstotliwości i amplitudy (SWEEP). Generowanie impulsów (BURST). Modulowanie sygnału (MODULATION) oraz jego zapisywanie (MEMORY). W serwisie YouTube znaleźć można filmy w różnych językach demonstrujące oprogramowanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz