piątek, 27 października 2017

Screen stream mirroring

W codziennej praktyce nauczycielskiej coraz częściej zdarza się, że musimy zawartość ekranu urządzenia pracującego z systemem operacyjnym Android (m. in. tablety i telefony komórkowe) wyświetlić za pomocą rzutnika multimedialnego lub tablicy interaktywnej. Zadanie jest stosunkowo proste, jeśli nasze narzędzie posiada wyjście wideo. Wówczas łączymy je stosownym przewodem z ekranem lub rzutnikiem i po sprawie. 

Jednakże większość tabletów oraz telefonów komórkowych nie jest standardowo wyposażona w tego rodzaju złącze. W przypadku urządzeń bez wyjść wideo skutecznym rozwiązaniem okazuje się tzw. screen stream mirroring. Pod tym pojęciem kryje się wyświetlanie (przechwytywanie) zawartości ekranu urządzenia mobilnego z wykorzystaniem sieci wi-fi oraz stosownej aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. 

W tym celu na urządzeniu pracującym z systemem Android należy zainstalować jeden z programów do przesyłania (przechwytywanie) zawartości ekranu. Wielu producentów sprzętu oferuje dedykowane oprogramowanie przyzwoicie radzące sobie z tym zadaniem. Poniższy rysunek prezentuje ikony wybranych aplikacji tego typu.


Podczas dokonywania wyboru optymalnego oprogramowania przechwytującego obraz warto zapoznać się z uwagami użytkowników oraz ich ocenami. Niezbędne jest przetestowanie wybranej aplikacji i wybór tej, w której opóźnienie wyświetlania ekranu jest najmniejsze.

Cechą wspólną tego rodzaju oprogramowania jest wymóg połączenia urządzenia mobilnego (tego z którego obraz będziemy wyświetlać) oraz urządzenia wyświetlającego (np.: rzutnika, komputera) do tej samej lokalnej sieci wi-fi. W przeważającej większości programów, po spełnieniu tego warunku zawartość ekranu urządzenia mobilnego jest widoczna w standardowej przeglądarce internetowej po wpisaniu adresu http:// wyświetlanego po uruchomieniu oprogramowania przechwytującego. 

Opcjonalnie do tego zadania można wykorzystać także dodatkowe urządzenia usprawniające proces  przechwytywania obrazu takie jak Chromecast czy Miracast. Rozwiązanie to związane jest z dodatkowym wydatkiem na zakup sprzętu.

Na co dzień korzystam z oprogramowania Screen Stream Mirroring MOBZAPP, zainstalowanego na telefonie komórkowym marki myPhone model Q-Smart II plus. Oprogramowanie to pozwala na współpracę m. in. z narzędziem Chromecast, UPnP/DLNA oraz standardem Miracast. Równie dobrze sprawdza się w przesyłaniu obrazu do przeglądarki Google Chrome lub transmisji internetowych.

Przykładowy adres http://, pod którym w sieci lokalnej widoczny jest przechwytywany obraz  mojego urządzenia mobilnego to http://100.80.142.135:5000/screen.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz