środa, 25 marca 2020

Kizoa - gdy trzeba zrobić film na dowolną okazję

W dobie wszędobylskich smartfonów i urządzeń mobilny z kamerami zarejestrowanie filmu wydaje się być zadaniem banalnym. Przy okazji niemal każdego wydarzenia znajdzie się przynajmniej jedna osoba, która nagrywa coś telefonem, a czasem aparatem z funkcją rejestrowania filmów.
Sprawy komplikują się, gdy posiadany film trzeba wykorzystać w konkretnym celu, na przykład zrobić pomiary wideo (Tracker) lub zamieścić relację z wydarzenia na stronie www lub w dedykowanym portalu. Często okazuje się wówczas, że nagranie wymaga przycięcia, dodania napisów, dogrania dźwięku, a nawet efektów wideo. Z pomocą w takiej sytuacji może przyjść platforma Kizoa.

https://www.kizoa.pl


Kizoa jest darmową platformą oferującą przestrzeń do przechowywania i obróbki filmów, edycji zdjęć i przygotowywania pokazów slajdów. Interfejs środowiska jest w języku polskim, choć wyraźnie widać, że niektóre określenia to może być "sprawka sztucznej inteligencji".

Na platformę niestety nie można zalogować się z wykorzystaniem kont z innych usług (Google, Facebook) i trzeba przejść proces rejestracji, w którym szczęśliwie należy podać jedynie adres e-mail oraz hasło. Skuteczna rejestracja, potwierdzona akceptacją linka przesłanego na wskazany adres poczty elektronicznej, pozwala zyskać dostęp do szeregu narzędzi. Trzeba jednak pamiętać, że konto bezpłatne jest aktywne jedynie przez 1 rok


Interfejs użytkownika platformy jest przyjazny i intuicyjny, wymaga jednak, by nasza przeglądarka obsługiwała Adobe Flash Playera. W bezpłatnej wersji BASIC mamy do dyspozycji:
  • w górnej części okna - zakładki formatów projektów, które możemy tworzyć: zdjęcia, filmy, kolaże;
  • po lewej - przykładowe zasoby materiałów oferowanych przez autorów - różne, w zależności od aktywnej zakładki górnej;
  • po prawej - dodatkowe opcje zależne od aktywnej zakładki górnej;
  • w dolnej części okna - widok aktualnie edytowanego projektu.


Tworzenie filmu rozpoczyna się od wybrania górnej zakładki STWÓRZ FILM. Kolejnymi krokami jest określenie, jaki charakter będzie miała aktywność tzn. czy skorzystamy z oferowanych na platformie szablonów, czy utworzymy film samodzielnie krok po kroku oraz jaki format obrazu mam mieć tworzony film.


W opisywanym przykładzie wybrano WOLNĄ KREACJĘ oraz format POZIOMY 16:9. Po potwierdzeniu przed użytkownikiem otwiera się okno zawierające:

  • po lewej - przykładowe zasoby filmów udostępnione przez autorów platformy (m. in. wideo, dzieci, ślub itd.) oraz przestrzeń na przesłanie własnych materiałów - katalog MOJE ZDJĘCIA;
  • w górnej części okna - zakładki: ZDJĘCIA, PRZEJŚCIA, EFEKTY itd. pozwalające korzystać z przykładów materiałów udostępnionych przez autorów platformy;
  • po prawej - klawisze do oglądania na bieżąco efektów swojej pracy oraz pobierania (przesyłania) gotowego filmu po edycji;
  • w dolnej części okna - widok aktualnie edytowanego filmu, z miejscem na poszczególne sceny - TUTAJ PRZECIĄGNIJ SWOJE ZDJĘCIE (także film) oraz obszarem na określanie przejść między poszczególnymi scenami - T.
Teraz wystarczy już tylko przeciągać elementy - filmy, zdjęcia, przejścia - widoczne w środkowej części ekranu do boksów w dolnej części ekranu i tak powstaje nasza pierwsza filmowa produkcja. Rolka filmu wypełniona filami i przejściami między nimi może wyglądać na przykład tak:


Aby przesłać własny film na platformę należy w lewej części ona wybrać katalog MOJE ZDJĘCIA, a następnie nacisnąć zielony przycisk "+" widoczny w środkowej części interfejsu i postępować zgodnie z poleceniami widocznymi na ekranie. Trzeba wskazać lokalizację pliku, który chcemy przesłać i odczekać, aż film zostanie skopiowany do zasobów platformy. Format filmu zostanie automatycznie zmieniony do odpowiedniego dla edycji w Kizoa.

Jeśli chcemy wykorzystać jedynie fragment przesłanego filmy po umieszczeniu go na dolnej rolce naszego projektu należy kliknąć obszar filmu, co skutkuje otwarciem okna WIDEO. Można tu dodać tekst, efekty, gify, muzykę itp.. Wybranie przycisku z napisem EDYCJA umożliwia przycięcie filmu do określonej sekwencji klatek.


Jeśli uporamy się już ze wszystkimi scenami filmu, mamy gotowe przejścia miedzy ujęciami, dodaliśmy stosowne napisy oraz odpowiedni dźwięk - wszystko z poszanowaniem praw autorski oczywiście - pora zapisać całość w postaci jednego filmu. Warto całość obejrzeć wcześniej korzystając z przycisku TESTUJ FILM i dopiero, jeśli jesteśmy zadowoleni z efektów pracy, możemy nacisnąć ZAPISZ. Gotowy film jest dostępny na wiele sposobów.


Wybranie opcji POBIERZ W FORMACIE WIDEO wymaga określenia formatu i odczekania chwili aż film będzie gotowy do pobrania - informacja o tym zostanie przesłana na naszą skrzynkę pocztową. 
Koszt całości w wersji bezpłatnej to logo platformy widoczne na filmie oraz krótka informacja na zakończenie. Do celów edukacyjnych - polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz