niedziela, 5 listopada 2017

Żelatynowe soczewki

Właściwości żelujące żelatyny można wykorzystać do przygotowania smacznych galaretek owocowych - w sieci znaleźć można niejeden przepis na tego rodzaju przysmaki (np. Galaretkowiec) - ale warto także wykorzystać żelatynę do przygotowania materiału na soczewki optyczne. 

W tym celu należy 55 g żelatyny (1 opakowanie) rozpuścić w 50 ml przegotowanej wody i odstawić na chwilę. W tym czasie należy przegotować 0,2 litra wody i do świeżo przegotowanej wody dolać, stale mieszając, rozpuszczoną żelatynę. Po dokładnym wymieszaniu ciecz odstawiamy do ostygnięcia. W tym czasie przygotowujemy płaski pojemnik (np. pojemnik śniadaniowy, opakowanie po lodach, blachę do ciast itp.), który wykładamy folią spożywczą, by po zastygnięciu z łatwością usunąć przeźroczystą galaretkę. Wielkość pojemnika lub ilość przygotowywanej żelatyny należy dobrać, tak by po zalaniu uzyskać warstwę o grubości 2-3 cm. Ostudzoną ciecz, odpowiednio wcześnie przelewamy do pojemnika i odstawiamy do lodówki by stężała.

Z tak przygotowanej warstwy wycinamy za pomocą ostrego noża soczewki, których płaszczyzny będące wycinkiem okręgu były prostopadłe do ich płaskich powierzchni. Do precyzyjnego wycięcia można wykorzystać także niektóre z form do ciastek. 

Aby zademonstrować właściwości skupiające bądź rozpraszające takich soczewek należy oświetlać je światłem lasera np. ze wskaźnika laserowego kierując wiązkę równolegle do ich płaskich powierzchni. Najlepiej do tego celu wykorzystać kilka źródeł światła (kilka laserów) o wiązkach równoległych.

Tego rodzaju soczewki świetnie sprawdzają się podczas zajęć, których celem jest badanie:
  • jak właściwości soczewek zależą od ich kształtów,
  • co się stanie, gdy różne soczewki ustawimy jedna za drugą,
  • jak ogniskowa soczewek zależy od ich promienia krzywizny,
  • jak ogniskowa soczewki zależy od długości światła (niezbędne są lasery różnokolorowe),
  • tego, co jeszcze uczniom przyjdzie do głowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz